צריכים להתקין ידית בהלה? להחליף ידית בהלה שנשברה או שאינה פועלת בצורה תקינה? מנעולן פיקס מבצע התקנת ידיות בהלה או תיקון בכל הארץ במחירים הוגנים. השירות ניתן ע"י מנעולנים מוסמכים

בשנים האחרונות התקנת ידית בהלה הפכה לדבר מאוד מבוקש ורבים פונים לשירותי מנעולנות מקצועיים דוגמת מנעולן פיקס על מנת להתקין ידיות בהלה. התקנה של ידית שכזו מחויבת על פי חוק בדלתות של מבנים ציבוריים ומגדלי מגורים ולכן חשוב כי הדבר יתבצע בצורה קפדנית על ידי מנעולנים מורשים.

מהי ידית בהלה, אילו סוגים קיימים ומהם דגשי הבחירה שיש לקחת בחשבון לשם רכישה נכונה? להלן מדריך מפורט שיעשה לכם קצת סדר בעניין.

 

 

התקנה של ידיות בהלה במחיר אטרקטיבי (בכל יישובי הארץ)

✔️ המנעולנים ואנשי המקצוע שלנו במנעולן פיקס מגיעים לכל יישוב בארץ להתקין ידית בהלה

✔️ ידיות בהלה ממגוון סוגים ושימושים: פוש בר, טאצ' בר, לדלת אש, מילוט, זכוכית, חשמלית

✔️ ידיות בהלה של מיטב החברות והמשווקים: iseo, ייל (yale), רב בריח, מולטילוק ועוד

✔️ מנעולנים מורשים להתקנה או תיקון של ידית בהלה במחירים נוחים ואטרקטיביים >>

לפרטים נוספים, התקשרו: 055-9706744

 

ידית בהלה התקנה, החלפה ומכירה
התקנת ידית בהלה בפריסה ארצית – מנעולן פיקס

 

ידית בהלה – למה הכוונה?

כשמדברים על ידית בהלה מתכוונים למעשה לאותה ידית ארוכה שמותקנת בצורה רוחבית על גבי דלתות יציאה וחירום של מבנים ציבוריים ומגדלי מגורים ועל דלתות של חדרי מדרגות במעבר בין קומות.

הייחודיות של הידיות הללו מתבטאת בכך שבנגיעה קלה בהן הדלת נפתחת לרווחה וכמות גדולה של אנשים יכולה "לזרום" החוצה. הדרישה לסוג כזה של ידיות, שמכונות גם "ידיות פאניקה" (Panic door handle hardware), החלה אי שם בתחילת המאה ה-20 לאחר מספר אסונות טרגיים שהתרחשו באולמות תיאטרון, כאשר בשעת סכנה (שריפות בעיקר) כל הקהל רץ החוצה בבהלה גדולה ואנשים נרמסו ונשרפו מאחר והידיות הרגילות של הדלתות לא אפשרו פתיחה מהירה שלהן.

מכך ניתן להבין כי התקנת ידית בהלה קשורה למעשה לבטיחות והצלת חיים וזוהי בדיוק הסיבה שהדבר מהווה חובה על פי חוק, במסגרת רישוי עסקים. זו גם הסיבה שההתקנה של ידיות בהלה חייבת להתבצע בצורה מקצועית על ידי מנעולנים מורשים.

 

אילו סוגי ידיות בהלה ניתן למצוא?

ניתן למצוא מספר סוגים של ידיות בהלה, כאשר החלוקה הראשונית מתבצעת לפי צורת הידית ובאופן הבא:

✔️ טאצ' בר (Touch Bar) – ידית בצורת מלבן אשר מתחברת לדלת בצמוד אליה מצד לצד. ידית בהלה טאצ' בר יכולה להיות מורכבת עם לשון עצמאית או עם מושך לשון.

✔️ ידיות "דחיפה" / פוש בר (Push Bar) – ידיות בהלה אלו הינן הרבה יותר אסתטיות ודקורטיביות מאשר אלו מסוג מוט הצינור. הידית עצמה עשויה מאלמנט מלבני שמורכב על גבי מוט וכל מה שיש לעשות על מנת לפתוח את הדלת הוא ללחוץ עליו ולבצע דחיפה קלה של הדלת.

את ידית מוט הצינור מקובל להתקין בדלתות שאינן גלויות מאחר והאסתטיקה אינה מהווה שיקול מרכזי עבורן. היתרון של ידית בהלה פוש בר מתבטא במראה האלגנטי יותר אך גם בכך שהיא תופסת פחות מקום במרחב ולכן אם ישנה מגבלה כלשהי בחלל המדובר, הרי שהיא תועדף על פני ידית מוט צינור.

באלמנט זה שני צידי הידית מחוברים למנגנון הנעילה של הדלת. הידית עצמה עשויה מצינור עגול שדחיפתו כלפי מטה מבצעת את הפתיחה בקלות ובמהירות.

 

בתמונות: דוגמאות של ידיות בהלה

ידית בהלה
ידית בהלה לדלת
ידיות בהלה מסוגים שונים

הבדלים נוספים שמבדילים בין ידית לידית

החלוקה הנוספת שמבדילה בין ידיות בהלה מסוגים שונים קשורה לפונקציונאליות שלהן. בהקשר זה ניתן לציין שני סוגי ידיות:

✔️ ידית מושכת לשון – מתאימה לדלתות שכבר כוללות מנעול מובנה בתוכן. במקרה זה הידיות נועדו למשוך לשונית שכבר נמצאת במנעול של הדלת ועצם המשיכה היא שמפעילה את מנגנון הסגירה והפתיחה של הדלת. יש לקחת בחשבון כי התקנת ידית בהלה מושכת לשון לא אפשרית על כל דלת בעלת מנעול מובנה חבוי בתוכה, אלא רק רק כאשר מדובר בדלת בעלת מנעולים של 72, 85 או 92 מ"מ, שזהו המרחק בין ציר הידית לבין ציר הצילינדר שמבצע את הכנסת והוצאת הלשונית.

✔️ ידית שכוללת לשון מובנית בתוכה (עם מנגנון נעילה חיצוני) – במקרה זה הידית היא למעשה גם המנעול של הדלת. ידית שכזאת כוללת שני חלקים – האחד הוא הידית עצמה שבתוכה לשונית שכאשר היא נמשכת לאחור היא מאפשרת את פתיחת הדלת לאחר טריקתה, והשני, שמותקן על משקוף הדלת, הוא גומחה אליה נכנסת הלשונית. משום שמדובר במראה הרבה פחות אסתטי, אפשרות זו שמורה לדלתות שפחות נראות כלפי חוץ. כמו כן, ידיות בהלה עם מנגנון חיצוני מתאימות כאשר מעוניינים באפשרות יישום מהירה על גבי הדלת, מבלי שצריך להשקיע במנגנוני נעילה מובנים. ניתן למצוא ידיות מסוג זה שמגיעות עם לשונית אחת (עבור דלתות קטנות או סטנדרטיות) או כאלו עם בריחים, עבור דלתות גדולות וכבדות.

חשוב מאוד להתייעץ עם המנעולן שתזמינו לגבי סוג הידית שהכי יתאים הן מבחינה פונקציונלית והן עיצובית לסוג הדלת ולחלל המדובר.

 

 

ידית בהלה לדלת חירום מול ידית בהלה לדלת אש

כאמור, במקרים רבים התקנה של ידית בהלה היא דרישה מטעם המדינה במסגרת הליך רישוי עסקים. בהקשר זה חשוב להבדיל בין ידית לדלת חירום רגילה לבין ידית לדלת אש.

בעוד שדלתות רגילות משמשות רק לצרכי מילוט, דלתות אש אמורות למנוע מעבר של אש מחלל אחד לאחר ולמעשה להוות חיץ ביניהם. בהתאם לזאת השוני בין הדלתות אמור להתבטא בחומרים מהם עשויות ידיות הבהלה שמותקנות על גביהן.

החומרים המאושרים לידיות בהלה שמיועדות לדלתות אש הם פלסטיק שחור ונירוסטה, שעמידים לאש. כמו כן, דלתות האש מגיעות תמיד עם מנעולים פנימיים חבויים ובגודל אחיד סטנדרטי של 72 מ"מ, מה שמחייב בחירה בידית מתאימה.

עוד חשוב לדעת כי דלת אש עם ידית בהלה יכולה לכלול מלבד הידית שנמצאת בצד הפנימי, ממנו אמור להגיע מקור האש, גם מנעול רגיל קבוע בצידה השני, מה שמאפשר שימוש רגיל בדלת מהצד החיצוני, כולל נעילה במקרה הצורך.

 

ידית בהלה עם מנגנון חשמלי – עוד פתרון יעיל

בבואכם לבחור ידית בהלה, דלת מילוט ועוד אמצעי הגנה למתחם שלכם, רצוי שתכירו גם אפשרות נוספת – ידית בהלה חשמלית. במקומות ציבוריים רבים, העוברים והשבים מנצלים את דלתות המילוט למעבר חופשי ולא מבוקר, מה שעלול לגרום לבעיות בזמן חירום. ידית חשמלית מונעת את המצב הזה ומאפשרת ניטור של דלתות המילוט מרחוק כך שיאפשרו פתיחה שלהן רק בעת הצורך.

ניתן למצוא שני סוגים של ידיות בהלה חשמליות:

✔️ ידית בהלה חשמלית Normally closed – באמצעותה הדלת נשארת נעולה עד שהיא מקבלת זרם חשמלי שפותח אותה.

✔️ ידית בהלה חשמלית Normally opened – מקבלת חשמל בכל עת וכאשר הזרם מופסק היא מאפשרת את פתיחת הדלת.

מי שבוחר ליישם ידית בהלה חשמלית יכול להסתייע גם במנגנון מתקדם של מיקרוסוויץ'. ידית בהלה עם מיקרוסוויץ' למעשה משפרת את אפשרויות השמירה על הבטיחות בעת השימוש בדלת.

מנגנון המיקרוסוויץ' שממוקם בתוך הידית מסתייע באלקטרומגנט על מנת לסגור מעגל מתח נמוך ובכך פועל בשתי חזיתות – מאפשר יציאה דרך הדלת גם אם היא נעולה חשמלית וכמו כן מעדכן את הגורם המנטר על פתיחתה. כלומר, המיקרוסוויץ' יכול לעזור לעבור דרך דלת עם ידית בהלה שנעולה מרחוק ולחסוך זמן יקר עד לתגובת הגורם המנטר.

 

התקנת ידית בהלה – שיקולים שצריכים לקחת בחשבון

ישנם עוד מספר שיקולים שיש לקחת בחשבון כאשר מעוניינים להתקין ידית בהלה לדלת חירום, מילוט או אש, ואת כולם אמור להעלות בפניכם המנעולן שיבצע עבורכם את ההתקנה. להלן המרכזיים שבהם:

* קלות פתיחה – על הידית לאפשר פתיחה של הדלת בקלות ולהיות מותאמת לסוג האוכלוסייה שאמור להשתמש בה. למשל, בבתי ספר או במרכזים בהם נמצאים קשישים ומוגבלים תועדף ידית בעלת מנגנון פתיחה קל במיוחד (תקן EN-1125-NF).

* התקנה בריחית – נדרשת כאשר מעוניינים לאבטח את הדלת בצורה הדוקה יותר מאשר רק עם מנגנון שכולל לשונית אחת. ידית שכזאת כוללת בנוסף ללשונית גם מספר בריחים שנכנסים לתוך גומחות מתאימות בתוך המשקופים והיא מתאימה לדלתות שמובילות את האנשים אל מחוץ למבנה. האבטחה המוגברת הזאת מונעת פריצה דרך הדלתות הללו.

* סוג החומר ממנו עשויה הדלת – ניתן לבצע התקנת ידית בהלה לדלת זכוכית, התקנת ידית בהלה לדלת אלומיניום ואפילו על דלת מעץ. מה שחשוב הוא לרכוש ידית שמסוגלת לעבור התקנה על סוג החומר הספציפי מבחינת הברגות ועומס.

* אפשרות נעילה חיצונית – ישנם מותגים של ידיות בהלה שמציעים יכולת נעילה של הדלת מהצד החיצוני מבלי לפגוע באפשרות היציאה בשעת חירום מהצד הפנימי. ידית בהלה חיצונית היא דבר הכרחי כאשר מעוניינים להשיג אבטחה מקסימאלית למבנה.

* התאמה לתקן אש – במידה ומעוניינים ליישם ידיות בהלה על דלתות אש, יש לוודא כי רוכשים ידית שעומדת בתנאי התקן הישראלי 1212, כשהמחמירים אף רוכשים ידיות שעומדות בתקן EN1634 (עמידות אש עד 3 שעות).

* רמת בטיחות – ידית בהלה איכותית אמורה גם לכלול על גבה את סמל איכות הבטיחות האירופאי (CE).

 

כמה עולה ידית בהלה? מחירים

מחיר ידית בהלה מושפע ממספר גורמים כגון גודל הידית, סוג המנגנון (למשל, מכאני מול חשמלי) וכמובן המותג. להלן טווח מחירים של ידיות בהלה בישראל (המחירים אינם כוללים מע"מ):

  • ידית בהלה של yale – החל מ-550 שקלים.
  • ידית בהלה iseo – החל מ-750 שקלים, כשבקטגוריה זו כלולה גם ידית בהלה רב בריח אשר מיוצרת על ידי iseo.
  • ידית בהלה מולטילוק – החל מ-800 שקלים.
  • ידית בהלה חיצונית – החל מ-200 שקלים
  • מחיר ידית בהלה חשמלית – החל מ-1200 שקלים, כאשר בדרך כלל ישנה תוספת של 150 שקלים למנגנון מיקרוסוויץ'.
  • מחיר תיקון ידית בהלה – החל מ-450 שקלים.

 

מחירי ההתקנה של ידיות בהלה

מחיר התקנת ידית בהלה מתחיל ב-800 שקלים לידית והוא תלוי במורכבות העבודה והאם קיימת כבר תשתית מתאימה בדלת או שיש ליצור אותה באמצעות מנגנון נעילה חיצוני. העלות המוצעת צריכה לכלול את מחיר הידיות עצמן, ההתקנה וכמו כן את הבריחים, המנעולים (כולל מנעולים חבויים) והצילינדרים.

כל עוד מתקשרים עם מנעולן מקצועי ואיכותי, ההתקנה אמורה להתבצע במהירות ולכלול את קידוח החורים על פי שבלונה שמתאימה לידיות וטיפול באמצעי הנעילה, במיוחד כאשר מעוניינים ביחידת נעילה חיצונית נפרדת למנגנון הבהלה.

כמו כן יש לקחת בחשבון שכאשר מדובר בתוספת של ידית בהלה לדלת קיימת, על המנעולן לבצע עבודת הכנה שכוללת את בחירת הידית המתאימה ביותר מבחינת ממדים ועיצוב. כל הפעולות הללו צריכות להיות כלולות במחיר.

מנעולן פיקס מתמחה במתן ייעוץ והתקנה של ידיות בהלה עבור המגזר הציבורי, העסקי והפרטי. דרכנו תוכלו לרכוש את כל סוגי ידיות הבהלה – ידית צינור, ידית טאצ' או פוש, ידית מושכת לשון ועוד, וליהנות מהתקנה מקצועית ללא פשרות. צרו עימנו קשר עוד היום לקבלת מידע נוסף והצעת מחיר משתלמת במיוחד.

 

חשיבות ההתקנה על ידי מנעולן מקצועי

חשבתם לרכוש ידית לדלת מסוג בהלה ולבצע את ההתקנה בעצמכם? רצוי כי תחשבו שנית והפעם תקבלו החלטה הרבה יותר מושכלת – ידית לדלת חירום או דלת אש מתקינים רק באמצעות מנעולן מקצועי.

יש לקחת בחשבון כי אי דיוק או התקנה לקויה עשויים לגרום בסופו של דבר לחוסר תפקוד של הידית ברגע האמת, מה שעלול להוביל לפציעות ולאובדן חיים. התקנה על ידי מנעולן מורשה תבטיח עמידה בכל התנאים הנדרשים על ידי הרשויות כגון התקנת הידית בגובה של לפחות 86 ס"מ ולא יותר מ- 120 ס"מ מהרצפה ועוד.

לקריאה נוספת: החלפת ידית של דלת